Debut cu victorie în Divizia A1

Prima etapă a noii ediții de campionat a Diviziei A1 la volei masculin a adus și prima victorie pentru Unirea Dej.

Formația pregătită de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi a jucat sâmbătă, de la ora 18, în deplasare la Câmpia Turzii, în cadrul etapei inaugurale a sezonului 2019-2020.

Startul meciului a fost unul mai timorat pentru dejeni, care au cedat în primul set cu 25-21 în fața celor de la CSM. Unirea Dej a revenit însă în meci pe parcursul setului secund, pe care l-a câștigat în prelungiri cu 30-28.

Următoarele două seturi au fost la discreția dejenilor, care și-au intrat în ritm și nu prea mu mai dat nicio șansă adversarilor. Unirea s-a impus cu 25-15 în setul al treilea și chiar mai clar, la 14, în setul al patrulea, câștigând astfel meciul cu 3-1.

Pentru dejeni urmează meciul de pe teren propriu de sâmbăta viitoare, în compania celor de la Dinamo București. Partida de la Dej este programată de la ora 13:30, urmând să fie televizată de postul TVR 3.