unirea craiova

Play-off: Unirea, învinsă în deplasare la Craiova

CS Unirea Dej a fost învinsă sâmbătă, în deplasare la Craiova, în primul meci din cadrul play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin.

Meciul din prima etapă a fazei pentru locurile 1-6 a campionatului a început sub nota de dominare a gazdelor, echipa craioveană reușind să se impună cu 25-22.

La fel de bine au evoluat oltenii și în setul secund, când au dominat atât pe faza de atac, cât și în apărare, astfel că runda s-a încheiat cu un avantaj de 7 puncte pentru gazde.

Unirea Dej a reușit să echilibreze jocul abia în setul al treilea, profitând și de relaxarea echipei din Craiova, care s-a văzut prea repede câștigătoare. La final tabela indica 25-23 pentru dejeni, iar meciul părea relansat, însă Craiova a forțat în setul al patrulea jocul, n-a mai comis erori și a dat puține șanse Unirii să puncteze. S-a încheiat 25-14 pentru echipa gazdă, care s-a impus astfel cu 3-1.

În etapa viitoare, programată miercuri, 11 martie, Unirea Dej va întâlni pe teren propriu pe Dinamo București.