Revenire de senzație și victorie în fața Universității Cluj

CS Unirea Dej s-a impus vineri, în Sala Sporturilor din Dej, cu 3-2 în fața celor de la ”U” Cluj, la capătul unui meci extrem de palpitant, în prima fază a Cupei României.

Voleibaliștii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au început slab meciul, fiind dominați de clujeni încă de la primele mingi jucate. Astfel. ”U” Cluj s-a impus cu 25-21 în primul set și chiar mai clar, la 18, în setul al doilea, ajungând să conducă pe tabelă cu 2-0.

În acel moment s-a produs revenirea spectaculoasă a dejenilor, care au tras tare în runda a treia și au redus din diferență după un set extrem de echilibrat (25-23).

Cu moralul ușor refăcut, echipa gazdă a fost mai concentrată în setul al patrulea, câștigat de dejeni cu 25-20, pentru ca în decisiv Unirea Dej să se impună, în prelungiri, cu 16-14, după ce a salvat două mingi de meci, și să obțină victoria în această partidă.

Unirea se califică astfel în sferturile Cupei României, unde va întâlni, în 21 decembrie, Arcada Galați.