Unirea Dej, aproape eliminată din Cupa României de Volei Municipal Zalău

Dacă în meciul disputat sâmbătă în cadrul etapei a VII-a din Divizia A1, Unirea Dej a reușit să smulgă un punct Zalăului, după un meci foarte disputat, decis la capătul a cinci seturi, în partida de duminică dejenii nu au mai arătat aceeași concentrare în joc.

Meciul din faza a II-a a Cupei României, disputat în Sala Sporturilor din Dej, a debutat sub controlul gazdelor, dejenii fiind cei care au controlat ostilitățile dar și scorul pe tabelă până la finalul primului set. Serviciul defectuos și erorile la preluare au mâncat și acum punctele Unirii Dej, care a fost egalată spre final, iar Zalăul a trecut în frunte, reușind să ia primul set cu 25-23.

Mult mai ușoară a fost misiunea oaspeților în următoarele seturi. Echipa antrenată de Victor Lazăr și Tiberiu Szilagyi nu a mai dispus de forța necesară pentru a face față atacurilor precise ale sălăjenilor, iar erorile personale ale dejenilor au oferit puncte pe tavă adversarilor, astfel că Zalăul s-a impus cu 25-15 și apoi 25-21.

Meciul retur din această fază se va disputa la Zalău în 23 noiembrie.