steaua unirea dej

Unirea, învinsă în deplasare de Steaua

Meciul din etapa a XII-a, disputat în capitală, a început sub semnul echilibrului, primul set fiind unul foarte disputat și care s-a decis abia în prelungiri. Steaua a luat setul cu 33-31, având astfel moral bun pentru runda a doua, pe care și-a adjudecat-o lejer, cu 25-18.

La fel de lejer s-au impus dejenii și în setul al treilea (16-25) dând impresia că pot reveni în joc și egala raportul de forțe pe teren și pe tabelă. Însă în setul al patrulea tot steliștii au fost mai atenți în joc și la finalizare, câștigând cu 25-20 setul și automat și meciul cu 3-1.

Pentru Unirea urmează o perioadă de pauză în campionat, etapa viitoare echipa dejeană nefiind programată. Abia miercuri, 6 februarie, va relua Unirea campionatul, cu un nou meci în deplasare, împotriva Științei Explorări Baia Mare.