Victorie în 5 seturi, în deplasare la Cluj

CS Unirea Dej s-a impus sâmbătă, 25 ianuarie, cu 3-2 în meciul disputat în deplasare la Cluj-Napoca.

Echipa antrenată de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi a început meciul în forță, reușind să se impună în primul set la diferență lejeră de puncte, (17-25).

Însă în seturile următoare dejenii au slăbit turația motoarelor, ceea ce a permis gazdelor să revină pe tabelă și chiar să preia conducerea, după 25-20 în setul al doilea și 26-245 în sertul 3.

Setul al patrulea a arătat o altă echipă a Unirii Dej, mai concentrată, mai proaspătă. Dejenii s-au impus la 19 și au egalat situația la seturi, pentru ca în decisiv să ducă setul în prelungiri și să se impună cu 16-14.

Etapa viitoare, în 1 februarie, Unirea Dej va primi vizita celor de la Gloria Buzău, pentru meciul din etapa a XIII-a, ce se va disputa în Sala Sporturilor din Dej.