Victorie în deplasare la Câmpia Turzii

CS Unirea Dej s-a impus în deplasare, cu CSM Câmpia Turzii, învingând cu 3-1 într-un meci disputat sâmbătă după-amiază în etapa a III-a din faza locurilor 7-10 ale Diviziei A1 la volei masculin.

Startul meciului a fost unul mai bun pentru gazde, echipa din Câmpia Turzii reușind să se impună în primul set cu 25-19.

Cu același scor s-a încheiat și setul al doilea al întâlnirii, dar de această dată Unirea Dej a ieșit învingătoare la puncte. Echipa antrenată de Marius Dascălu a cucerit apoi și runda a treia, cu 25-20, pentru ca în setul al treilea să aibă parte de o revenire spectaculoasă.

Câmpia Turzii a condus ostilitățile o bună parte din set, a avut avantaj chiar și de cinci puncte (12-7 și 13-8), însă dejenii s-au mobilizat, au reușit să egaleze la 19 (punct reușit de Suson) și a preluat conducerea prin seria de puncte reușite de Tarța.

Gazdele au mai egalat la 21 și 22, dar tot Tarța a fost cel care a adus punctele câștigătoare Unirii Dej și, totodată, victoria în acest meci.

Etapa viitoare, sâmbătă 6 aprilie, Unirea Dej va juca pe terenul celor de la ”U” Cluj.